Základní údaje

Datum založení: 9. 11. 1919 jako TJ Sokol Karviná

Změny názvu klubu: 1919 – TJ Sokol Karviná, 1921 – SK Karviná, 1948 – Sokol Karviná, 1952 – TJ Baník ČSA Karviná, 1963 – TJ Baník ČSA Karviná (sloučení RH Karviná, Baníku 1. máj a Baníku ČSA Karviná), 1993 – SK Karviná

Největší úspěchy: Vítěz 1. ČNHL 1969/1970, 2. místo v kvalifikaci o 1. ligu 1970, Vítěz 2. ČNHL 1978/1979, 1987/1988, 1988/1989

Klubové barvy: modrá, bílá a červená

Stručný přehled historie karvinského hokeje v kostce

Karvinský hokejový klub se začal formovat již v roce 1919. Tehdejší vznik Sokola Karviná je datován dnem 9. 11. 1919, i když snahy o založení Sokola byly činěny již před I. světovou válkou. Lední hokej v Karviné se začal formovat díky oddílu kopané. Tehdejší fotbalisté cítili potřebu a nutnost provozovat sport i v zimním období, aby byli dobře připraveni na nadcházející sezóny. Hra tehdejších nadšenců, rekrutujících se z řad fotbalistů, neměla s vybavením dnešních hráčů, způsobem hry i možnostmi mnoho společného. Převládalo nadšení a snaha ovládnout brusle, hokejku i puk v tom pravém slova smyslu. V Karviné se hrávalo nejdříve na rybníku pod tratí ostravsko-karvinské elektrické dráhy vedoucí ze stanice Pivovar na Gabrielu.

První zmínka o tehdejším hokejovém týmu SK Karviná patří do roku 1934, kdy své zápasy se sousedními oddíly odehrávalo „eSKá“ na rybníku u Dolu Mír v Karviné 2. Po osvobození se hrávalo na rybníku u nově budovaného stadiónu a po dostavění tenisových kurtů sloužily tyto kurty v zimních měsících po malé úpravě, jako kluziště s nízkými mantinely. Na něm již byl k vidění nejeden zajímavý boj našeho hokejového týmu.

Do vývoje sportu nepříznivě zasáhl podzim roku 1938. Pestrý sportovní život ukončila doba II. světové války. Nastala doba sedmileté těžké zkoušky nejen pro členy tělovýchovných jednot. S osvobozením naší republiky v květnu 1945 se vše hlásí opět k nové činnosti. V únoru 1948 se opět sjednotily sportovní oddíly pod TJ Sokol Karviná. V počátcích hokeje u nás jsme výraznějšího úspěchu nedosáhli. Málem se to však podařilo našim dorostencům, startujícím v soutěži sokolských jednot. Hráči jako Říman, Revenda, Vomáčka, Bernatík, Ivan a další to dotáhli až do finále. Jenomže tam se zjistilo, že tři z nich již dosáhli 18 let a neměli proto v soutěži startovat. Finále pak hrály Vítkovice a Brno.

Nové období karvinského hokeje je třeba datovat rokem, kdy byl otevřen zimní stadión. Bylo to v roce 1962, kdy hokejoví nadšenci mohli konečně uvažovat o systematičtějším tréninku. Dochází ke sloučení hokejových družstev Rudá Hvězda Karviná, Baníku 1. máj a Baníku ČSA Karviná. Sloučení oddílů v zájmu zvýšení úrovně sportovního odvětví bylo v Karviné něco nemožného, až na tuto výjimku. V roce 1963 hraje nový oddíl startující pod hlavičkou Baníku ČSA I. A třídu. Sotva se oťukali, hráli jsme za rok společně s „béčkem“ Moravie Olomouc v krajském přeboru. Postup byl signálem pro rozvoj hokeje. Objevují se nový hráči jako Vylegal, Mančář, Hájek, nebo Prorok. Družstvo se pro rok 1966 umísťuje na druhém místě za Baníkem Havířov, který pak v kvalifikaci znovu bezúspěšně pokouší štěstí o návrat do II. Ligy. Karvinští však nespí. Navazují spojení s Lolkem Cetkovským, protože bez solidního trenéra není možné pomýšlet o růstu výkonnosti. Přichází mladí hráči, jako Jarda Opíchal, nebo Venca Svojše. Karvinští vítězí v krajském přeboru a následně i v kvalifikaci, po které postupují do II. ligy! Po úspěchu byl nastolený další cíl – do roku 1970 zvítězit v soutěži a usilovat o postup do nejvyšší soutěže.

V následujících letech se záměr plně podařil. V tomto období největších sportovních úspěchů pro barvy TJ Baník ČSA Karviná docílil oddíl ledního hokeje. Do Baníku přišli Pavel Suchý, dlouholetý reprezentant Ján Jursa, Vladimír Závěšický, Jiří Šaloun a další. V mužstvu se však také objevuje první odchovanec Baníku Jarda Motyčka a krátce po něm Jaroslav Štěpán. V minulosti dovedli činovníci překonat nejednu překážku a vyvrcholením dlouholeté činnosti členů oddílu byla sezóna 1969/1970, kdy náš tým poprvé vyhrál 2. ligovou soutěž a postoupilo do kvalifikačních bojů o postup do nejvyšší soutěže. Ze vzájemného souboje vyšly vítězně České Budějovice, když náš tým skončil na 2. místě před Duklou Písek a LVS Popradem. Tímto úspěchem započala nejslavnější éra karvinského hokeje.

A ona slavná éra trvala až do roku 1999, kdy síla Baníku ČSA postupně slábla. Klub nastupoval převážně v 1. lize a v pozdějších letech tohoto období v lize druhé. V roce 1993 se klub opět vrátil k názvu SK Karviná. V roce 1999 byla vyměněna druholigová licence do Kroměříže za ligovou soutěž dorostu, aby mládež zůstala kompletní. Od nového tisíciletí započala doba krajského přeboru, protože karvinští nastoupili ve druhé lize pouze v sezónách 2007/2008 a 2014/2015.