MENU

Ohlédnutí kondiční trenérky za letní přípravou

Již je to skoro měsíc, co skončila letní příprava karvinských býků. Jednotnou tréninkovou koncepci, co se týká tréninků mimo led, má na starosti kondiční trenérka Magdalena Magner. Jak hodnotí letošní přípravnou část a jaké jsou vize do budoucna?

Ahoj Magdo, máme za sebou 2 měsíce letní přípravy, byla to dostatečná doba v přípravném období?
Ahoj, na samém začátku letní přípravy koncem dubna jsem se s trenéry jednotlivých kategorií bavila, čeho chtějí přes letní přípravu dosáhnout. Společně jsme stanovili cíle jak, které schopnosti rozvíjet a vytvořili jsme jednotný tréninkový koncept.
Po těchto dvou měsících solidního tréninku, jsme po kontrolních testech spokojeni s výsledky a jsme přesvědčeni, že dvouměsíční koncept přípravy byl dobrý.

Které kategorie jsi měla na starosti? Jak hodnotíš účast dětí na trénincích?
Měla jsem na starosti především žákovské kategorie (starší žáci, mladší žáci, 4., 3., 2., 1. hokejové třídy + přípravka).
Účast na trénincích byla docela dobrá. Mnohem lepší než v předchozí sezóně. Nicméně dokud nedosáhnu 100% docházky, kterou si přeje každý trenér, bude vždy nějaký nedostatek.

V období letní přípravy ses zaměřila především na rozvoj čeho a u kterých kategorií?
U nejmenších, čili přípravka a 1. + 2. hokejová třída, to byly především hry. Pomocí zábavy jsme do nich chtěli dostat základy koordinace a zaměřili jsme se na všeobecný rozvoj.
Od starších kategorií jsem chtěla mnohem více. Zaměřila jsem se především na rozvoj rychlosti, složitější koordinace, explozivní síly a rovnováhy. Také jsme hodně posilovali vlastní váhou.
Formy tréninků byly různé. Od herních cvičení přes vyloženě tvrdé náročné cviky. Nikdy jsme nezapomněli, že i těžké cvičení musí děti především bavit.

Měly děti dostatek tréninkového zatížení? Je třeba ke klubovým tréninkům přidávat nějaké další aktivity?
Myslím si, že počet a délka tréninků byly ideální. Děti nebyly přemožené, ale cítily, že se makalo. Měly dostatek času i síly, aby mohli trávit zbytek dne aktivně a zvládaly dělat domácí úkoly.
Od začátku letní přípravy jsme se děti snažili přesvědčit, aby do tréninku dali ještě víc. Kdo chtěl, mohl doma dělat malé série dřepů, kliků a cviků, které znal z tréninku. Tyto cvičení nezaberou moc času a výsledek takových každodenních cvičení pro ně bude velmi překvapivý.
Říkali jsme dětem, že i když budou makat naplno, tam někde někdo maká ještě víc. Hodně z nich si to vzalo k srdci a koncem letní přípravy již šlo poznat, kdo si doma dává ještě navíc.

“Říkali jsme dětem, že i když budou makat naplno, tam někde někdo maká ještě víc. Hodně z nich si to vzalo k srdci a koncem letní přípravy již šlo poznat, kdo si doma dává ještě navíc.”

Magdalena Magner, ohlédnutí za letní přípravou

Na začátku a na konci letní přípravy se dělaly kontrolní testy. Dle výsledků dosáhla si předem daných cílů?
Ano, sezónu jsme zahájili otevíracími testy a zakončili jsme letní přípravu kontrolními testy. Věděli jsme, že tréninky se dětem líbily. Dávaly ze sebe všechno a chtěly se zlepšit. Testy nám trenérům daly informace o tom, zda je tréninková koncepce, kterou jsme stvořili, správná a rozvíjeli jsme, co jsme potřebovali. Jsem opravdu spokojena s výsledky. Samozřejmě už víme, kde to zase ještě zlepšit. Stále je prostor pro zlepšení.

Do letní přípravy jsme zařadili týdenní soustředění na Slovensku. Jak hodnotíš soustředění?
Týdenní soustředění v Ladcích bylo perfektně zorganizované. Místo, počet tréninků, volný čas plný sportu, jídlo, lesní hry a výlety… Nebojím se říct, že bylo perfektní!
Do toho žádné tablety, telefony a počítačové hry. Lépe jsme to zorganizovat snad nemohli. Velké + pro náš klub takové soustředění. Ještě bych chtěla, aby příští rok starší ročníky absolvovaly také soustředění.

“Týdenní soustředění v Ladcích bylo perfektně zorganizované. Místo, počet tréninků, volný čas plný sportu, jídlo, lesní hry a výlety… Nebojím se říct, že bylo perfektní!”

Magdalena Magner, ohlédnutí za letní přípravou

Jak zhodnotíš letošní a loňskou letní přípravu?
Tréninky se rok od roku zlepšují. V klubu je lepší organizace a promyšlená tréninková koncepce. Tento fakt, plyne z více složek. Naše trenérské zkušenosti jsou čím dál větší. V klubu nejsou zbytečné rotace trenérů, což nám umožnilo děti poznat mnohem více za delší čas a jsme schopni individuálně přistupovat ke každému mladému hokejistovi.
Nemůžu zapomenout na rodiče, kteří si stále více uvědomují, jakou práci děláme s dětmi. Ví, jak důležitý je suchý trénink v rozvoji mladého hokejisty a nám mohou věřit. Bez toho bychom neměli takové úspěchy v tréninku.

Ještě necelý měsíc zbývá do začátku hlavní části sezóny. Připravují se nějaké změny?
Nemohu se dočkat nové sezóny! Připravujeme kompletní rekonstrukci rozcvičovny. Bude vybavena spoustou nových sportovních potřeb, pomocí kterých budeme efektivněji rozvíjet fyzickou kondici. Navíc připravujeme i nové věci na off-ice tréninky.
Oproti minulé sezóně se budou hlavní trenéři daných kategorií účastnit suchých tréninků. Nad dětmi tak bude lepší dohled a více jim pomůžeme. Trenér tak bude mít pod kontrolou své svěřence během celého tréninkového procesu.

Děti a zejména rodiče berou suchou přípravu před i během sezóny, někdy jako zbytečnost a soustředí se jen na tréninky na ledě. Je to na dětech, které neabsolvují sucho výkonnostně poznat?
Část otázky byla zodpovězena dříve, takže se nechci moc opakovat. Pokud si ještě dnes někdo myslí, že hokejista by měl trénovat pouze na ledě, vyplývá to z nevědomosti.
Pro mladého sportovce, včetně hokejisty, musíme zajistit náležitý všeobecný pohybový rozvoj a nepřemýšlet jen o té specifické přípravě. Tělo mladého hráče se musí postupně připravovat na stále vyšší tréninkové zatížení. Pro tento účel jsou určeny suché tréninky. Samotný led nestačí!
Musíme zajistit našim hráčům odpovědné množství tréninku na ledě, které doplníme suchým tréninkem, zajistit odpočinek a to i psychický.
Je to složitý proces přes tím, než z někoho uděláme hvězdu :-).

Mimo trénování v našem klubu, jaké jsou tvé další sportovní aktivity?
Práce v HC s malými i velkými BÝKY je pro mě priorita číslo jedna. Ve volném čase mimo sezónu se účastním mnoha mezinárodních sportovních kempů jako kondiční trenérka. Za tyto pozvání a důvěru ve mně velmi děkuji. Je to pro mě velká čest a skvělé zážitky.
Kromě trénování pracuji jako osobní trenér v ženském fitness FemFit 3D v polském Jastrzebie. Pozdravuji a děkuji své šéfové Marcelinie Majcherskiej, která mi důvěřuje a akceptuje mou práci v klubu, které přizpůsobuje můj pracovní plán.
Především děkuji Daliborovi Boniatti za to, že jsem před čtyřmi lety mohla začít pracovat jako kondiční trenér klubu a také za to, že mám možnosti se dále rozvíjet a zkušenosti využít pro trénink malých hokejistů.

Sdílet článek